Historia
Sekcja szachowa pojawiła się w Unii Skierniewice w 1948 roku. Istniała trzy lata, gdy odeszli od niej najlepsi zawodnicy. Ponownie została powołana już rok później, w 1952 roku. Do rozwoju sekcji szachowej w Skierniewicach znacząco przyczynił się Edward Zasępa. Drużynę zgłoszono do rozgrywek A klasy, a w latach 60-tych największym talentem była Grażyna Szmacińska, późniejsza mistrzyni Polski. Problemy finansowe klubu pod koniec lat 60-tych spowodowały osłabienie sekcji, a w 1971 roku zaprzestano uczestnictwa w oficjalnych rozgrywkach drużynowych.
Reaktywacja sekcji szachowej w Unii nastąpiła w latach 80. Zawodnicy, trenowani przez Bogusława Bodera, zostali zgłoszeni do rozgrywek. Wyróżniali się wśród nich: Joanna Strojna, Tomasz Babik i Szymon Adamala. Jednak trudności finansowe klubu nie pozwoliły jednak na utrzymanie sekcji szachowej. Na początku lat 90-tych sekcja szachowa została przekazana do Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach.
Od tego czasu młodzi szachiści w Skierniewicach rozwijają swoje umiejętności w Klubie Szachowym „Piątka” Skierniewice przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Skierniewicach. Klub może poszczycić się wieloma sukcesami swoich wychowanków na arenie lokalnej, wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. Pod wodzą trenera Bogusława Bodera uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 regularnie zdobywają najwyższe miejsca w Ogólnopolskich finałach, uczestniczą z sukcesami w Mistrzostwach Województwa Juniorów, Drużynowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów czy Mistrzostwach Europy i Świata. Najbardziej utytułowanym wychowankiem KS „Piątka” jest arcymistrz Grzegorz Gajewski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski indywidualnie i drużynowo oraz członek polskiej kadry narodowej, zdobywca brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach w Chanty-Mansyjsku.