Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Sypniewo 2018

Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Sypniewo 2018

W dniach 29.04 - 05.05 w Sypniewie koło Jastrowia (woj. Wielkopolskie) odbywały się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych do 12 i 14 lat w Szachach Klasycznych. Zawody były częścią XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych (OOM). W każdej z grup wiekowych brało udział 52 najlepszych zawodników z całej Polski, wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach regionalnych oraz turnieju półfinałowym. Województwo łódzkie reprezentowało 11 zawodników, wśród nich 4 juniorów Klubu Szachowego Piątka Skierniewice: Maria Sokół, Karolina Szymajda, Zuzanna Łukasik i Mateusz Wysocki.

Był to bardzo trudny turniej dla młodych zawodników. Wiedza i umiejętności młodych szachistów stoją na wysokim poziomie, co wymaga od nich w trakcie turnieju dużego skupienia, zaangażowania oraz siły zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W przeciągu tygodnia rozegrano 9 długich partii, więc były dni, w których juniorzy spędzili przy szachownicach nawet do ośmiu godzin.Przez cały czas turnieju trenerzy, opiekunowie, no i rodzice kibicowali zawodnikom obserwując ich zmagania szachowe. Było to tym razem jeszcze bardziej emocjonujące, ponieważ pierwszy raz w historii Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (OOM), wszystkie partie turnieju szachowego można było śledzić nie tylko w zapisie internetowym, ale także w specjalnym studiu telewizyjnym. Partie na bieżąco omawiał Kacper Polok, szachowy Mistrz FIDE, Akademicki Mistrz Polski, instruktor szachowy wraz ze swoimi gośćmi.

Najlepszy wynik osiągnął Mateusz Wysocki - zajął VI miejsce w grupie chłopców do lat 14, zdobywając 5,5 punktów. Wywalczył również prawo startu w Mistrzostwach Polski w 2019 roku bez konieczności kwalifikacji. Dla Mateusza był to bardzo udany turniej, gdyż walcząc z czołowymi zawodnikami kraju – udowodnił, iż mimo niższego numeru startowego - odnosił niejednokrotnie sukcesy, a w konsekwencji poprawił ranking FIDE aż o 162 oczka! Brawo!!!

W grupie dziewcząt do lat 14 nasz klub reprezentowały Zuza (4,5 pkt) oraz Maria (4 pkt). Dziewczyny dzielnie walczyły na deskach starając się zdobywać bezcenne punkty. W tych Mistrzostwach nasze juniorki uplasowały się na dalszych miejscach, ale już po zawodach zapowiedziały, że to dopiero rozgrzewka w tym sezonie szachowym. Trzymamy je za słowo.

W grupie dziewcząt do lat 12 grała tylko jedna zawodniczka klubu KSz „Piatka Skierniewice” - Karolina Szymajda. Dla Karoliny był to pierwszy występ na Olimpiadzie. Wykazując się dużą determinacją, ale i spokojem w rozgrywanych partiach zdobyła 3,5 punktu. Wynik pozostawił pewien niedosyt, jednakże Karolina również zapowiedziała, że to dopiero początek sezonu – więc czekamy na więcej.

Na koniec jeszcze raz gratulacje dla wszystkich zawodników KSz Piątka Skierniewice, którzy wzięli udział w tegorocznych Mistrzostwach Polski. Szczególne gratulacje należą się jednak Mateuszowi! Nasz jedyny „rodzynek” wykazał się charakterem, determinacją i niesamowitą wolą walki. Mateusz trzymaj tak dalej, a dziewczyny – podążajcie jego śladem.

Powodzenia w kolejnych rozgrywkach szachowych!

Kroniki Klubowe