European Blitz and Rapid Chess Championship KATOWICE 2017
18.12.2017

European Blitz and Rapid Chess Championship KATOWICE 2017

W dniach 15 - 17 grudnia 2017 r. w Hali Widowiskowo - Sportowej SPODEK w Katowicach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.
Mistrzostwa Europy były otwarte dla wszystkich zawodników reprezentujących Federacje Szachowe zrzeszone w Europejskiej Unii Szachowej, niezależnie od tytułu i rankingu. Skierniewicki klub szachowy "Piątka " dzielnie reprezentowali: Maria Sokół, Zuzanna Łukasik, Radosław Psyk, Włodzimierz Psyk, Franciszek Bartosik, Antoni Bartosik oraz najstarszy tam obecny reprezentant klubu – Michał Słomczewski. Mistrzostwa Europy zgromadziły rekordową liczbę sportowców – na zawody zgłosiło się ponad 1200 osób!!! W Spodku spokojnie można było zaśpiewać fragment piosenki "zakręciło mi się w głowie..." nie tylko oz powodu gigantycznej liczby wszystkich uczestników, ale również od niespotykanej liczby przybyłych Arcymistrzów z całej Europy. Na tak wysokiej rangi zawodach nie mogło również zabraknąć naszego Skierniewiczanina i utytułowanego "starszego kolegi" (który pierwsze kroki szachowe stawiał w "Piątce" u boku trenera Bodera) – Grzegorza Gajewskiego. Zawody odbywały się w urokliwej scenerii - Katowice zachwyciły pięknie oświetlonymi ulicami, przystrojonym rynkiem i niebywałym jarmarkiem świątecznym! Podczas zawodów czuło się magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia! Niejednemu zawodnikowi ciężko było skupić się na desce szachowej, ale nasi "piątkowicze" dawali z siebie wszystko :)

Honorowy patronat nad Mistrzostwami Europy objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda. Młodzież ze Skierniewic spisała się na medal – pomimo, że medalu tym razem nie udało się  przywieźć. Ale jak mówi porzekadło... co się odwlecze to nie uciecze.

Najlepiej na zawodach wypadła Marysia Sokół zajmując X miejsce na Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych (klasyfikacja dziewcząt do lat 14). Zaraz za Marysią na XVII miejscu uplasowała się Zuzanna Łukasik. Na uwagę zasługuje również wysokie XIII miejsce Radka Psyka na Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych (grupa chłopców do lat 18) oraz XXI miejsce młodszego PsykaWłodzimierza na Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych (grupa chłopców do lat 10).

Mistrzostwa wpiszą się w życiorysy naszych szachistów jako kolejne nowe doświadczenie, które z pewnością wzbogaci ich bagaż szachowy. Wszyscy zyskali oczka na rankingach FIDE, co tylko potwierdza, iż udział w Mistrzostwach Europy był okazją do polepszenia swojej pozycji na europejskich listach szachowych. Na koniec - czując magię Świąt – chciałabym życzyć wszystkim szachistom na te Święta – aby Nowo Narodzony dał każdemu z Was Nową siłę, Nową energię, Nowy zapał do pracy. A 2018 rok – niech będzie niekończącym się pasmem sukcesów szachowych dla zawodników i trenerów: Bogusława Bodera i Justyny Świderskiej.

Hoł, hoł, hoł -  prosto z Katowic Justyna Łukasik :)