Wrocław 2017 Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych - podsumowanie
13.08.2017

W dniach 6-9 sierpnia w pięknej, otoczonej zielenią Hali Stulecia we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W kategoriach wiekowych od 8 do 18 lat zagrała rekordowa liczba ponad 1000 zawodników z całej Polski, w tym liczna grupa szachistów z Klubu Szachowego Piątka Skierniewice działającego przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

W niedzielę zaczął się turniej szachów szybkich, na który składało się 11 partii w czasie 15 minut + 10 sekund dla zawodnika. Wspaniały sukces odniosła tam Zuzanna Łukasik – po wspaniałej walce zdobyła srebrny medal w grupie dziewcząt do lat 12! Wygrała 9 partii, w każdej wykazała się wielkim skupieniem i zaangażowaniem oraz walecznością godną największych mistrzów, często kończąc rozgrywkę jako jedna z ostatnich na sali. Potwierdziła, że stanowi ścisłą czołówkę wśród juniorek w kraju. Wielkie gratulacje dla Zuzi, a także trenerów Bogusława Bodera i Justyny Świderskiej oraz  rodziców, którzy wspierają zawodniczkę!

O krok od medalu w grupie chłopców do lat 12 był Jakub Mechliński, który zajął mocne IV miejsce zdobywając 8.5 punkta. Cały turniej grał bardzo dobre szachy na najwyższych deskach; po ostatniej wygranej partii wciąż była nadzieja na medal – jednak wyniki pozostałych zawodników ułożyły się dla Kuby pechowo. Przez większą część zawodów utrzymywał się na drugiej pozycji, ostatecznie zakończył je tuż za podium.

W kategorii chłopców do lat 16 bardzo dobrze wypadł Radosław Psyk – 7.0 mocnych punktów dało Radkowi wysoką VIII lokatę.

Naprawdę dobry turniej rozegrał Maciej Strzelecki, który uzyskał 7.5 punkta i zajął XII miejsce. Do udanych zaliczyć może swój występ także Mateusz Wysocki – zdobył 7.0 punktów i zajął wysokie XVII miejsce w grupie chłopców do lat 12.

Pozostali szachiści z Piątki również spisali się dobrze:

grupa chłopców do lat 8: Krzysztof Wichrowski i Jakub Kowalczyk (6.5 pkt), Antoni Rosa (6.0 pkt), Antoni Bartosik (4.5 pkt)

grupa dziewcząt do lat 8: dwa lata młodsza od przeciwniczek Antonina Dudek (4.5 pkt)

grupa chłopców do lat 10: Włodzimierz Psyk (6.5 pkt), Jan Dudek (5.0 pkt)

grupa chłopców do lat 12: Franciszek Bartosik (4.0 pkt)

grupa dziewcząt do lat 12: Maria Sokół (6.0 pkt)

grupa chłopców do lat 16: Maciej Rak (5.5 pkt)

grupa chłopców do lat 18: Michał Słomczewski (6.5 pkt), Szymon Karwat (5.0 pkt)

We wtorek 8 sierpnia przed południem zakończyły się szachy szybkie, a po południu zawodnicy brali już udział w Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych. W grupach do lat 8 i 10 rozegrano 11 partii w czasie 6 minut + 4 sekundy na zawodnika, w starszych – 22 partie (mecz i rewanż) w czasie 3 minuty + 2 sekundy.

Tutaj Piątkowicze także pokazali, że potrafią grać w szachy :). Najlepsze wyniki osiągnęli:

Jakub Mechliński V miejsce w grupie chłopców do lat 12 (15.0 pkt)

Maria Sokół VI miejsce w grupie dziewcząt do lat 12 (14.5 pkt)

Radosław Psyk VII miejsce w grupie chłopców do lat 16 (13.5 pkt)

Maciej Strzelecki VIII miejsce w grupie chłopców do lat 14 (14.5 pkt)

Zuzanna Łukasik XIII miejsce w grupie dziewcząt do lat 12 (12.5 pkt)

Michał Słomczewski XIII miejsce w grupie chłopców do lat 18 (13.5 pkt)

Mateusz Wysocki XVI miejsce w grupie chłopców do lat 12 (14.0 pkt)

Oto pozostałe "błyskawiczne" wyniki:

grupa chłopców do lat 8: Jakub Kowalczyk i Krzysztof Wichrowski (6.0 pkt), Antoni Bartosik (5.5 pkt)

grupa dziewcząt do lat 8: Antonina Dudek (4.0 pkt)

grupa chłopców do lat 10: Włodzimierz Psyk (6.0 pkt), Jan Dudek (5.0 pkt)

grupa chłopców do lat 12: Franciszek Bartosik (11.0 pkt)

grupa chłopców do lat 16: Maciej Rak (11.0 pkt)

grupa chłopców do lat 18: Szymon Karwat (10.5 pkt)

Sierpniowe mistrzostwa tu turniej bardzo wymagający, prawdziwy szachowy maraton. Trzeba wielkiej wytrzymałości psychicznej i fizycznej, żeby rozgrywać kilkanaście partii dziennie. Czy wygrana czy przegrana, trzeba grać dalej. Gratulacje dla wszystkich naszych zawodników - daliście radę! Obejrzyjcie zdjęcia.