Szachiści KSz "Piątka" Skierniewice w ŚWIATOWEJ czołówce!

Szachiści KSz "Piątka" Skierniewice w ŚWIATOWEJ czołówce!

W dniach 01-05.06.2017 r. szachiści KSz "Piątka" Skierniewice, w składzie: Zuzanna Łukasik, Maria Sokół, Jakub Mechliński oraz Mateusz Wysocki wzięli udział w I Mistrzostwach Świata Kadetów w szachach szybkich i błyskawicznych. Zawody światowej rangi odbywały się w Mińsku na Białorusi. Nasi Mistrzowie Polski Szkół Podstawowych (Mistrzostwa Polski Szkół skończyły się notabene 31.05.2017, w środę w miejscowości Pokrzywna na Opolszczyźnie), mieli tylko parę godzin na przepakowanie walizek w Skierniewicach. I tak już w czwartek (01.06.2017) o godz. 6.00 rano  ruszyli podbijać świat, tym razem u naszych wschodnich sąsiadów Białorusinów. Po uzyskaniu świetnych wyników na polskich deskach UDOWODNILI, że światowe szachownice też im nie straszne! Zawodnicy grali w 6 kategoriach szachowych do lat 8, 10 i 12 z podziałem na dziewczynki i chłopców. Zuza i Maria zagrały w kategorii G-12, natomiast Kuba i Mateusz w kategorii O-12. Na wielkiej sali gry można było spotkać graczy z całego świata, w tym reprezentujących takie kraje, jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Anglia, Czechy, Słowacja, Wietnam, Stany Zjednoczone, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Szwecja, Mongolia...

W pierwszych dwóch dniach nasi juniorzy dzielnie walczyli podczas rozgrywek w szachach szybkich na dystansie 9 rund po 15 minut na zawodnika. I tak Mistrzostwa Świata w szachach szybkich skończyły się ogromnym sukcesem dla Mateusza Wysockiegobardzo wysokie 6 miejsce oraz dla Zuzanny Łukasikrównie bardzo wysoka 9 lokata! Piękne szachy rozegrali również Maria Sokół zajmując 27 miejsce oraz Jakub Mechliński sklasyfikowany na 28 miejscu. Cała czwórka zasługuje na wielkie gratulacje z uwagi na widowiskowe partie z juniorami o rankingach często wyższych nawet o 500 "oczek FIDE"!!!  

W następnej kolejności nasi "kadeci" rozegrali szachy błyskawiczne na dystansie 9 rund po 5 minut na zawodnika. Po raz kolejny nie zawiedliśmy się na naszych juniorach! Zuza Łukasik po rewelacyjnych i trzymających w napięciu partiach (po 7 rundach była w najlepszej "trójce") ostatecznie zajęła 11 miejsce! Dwie ostatnie – niefortunnie przegrane partie z aktualną Mistrzynią Świata - Białorusinką oraz z kandydatką na mistrzynię FIDE- Rosjanką, ostatecznie zepchnęły Zuzę o parę miejsc. Jednakże Zuzia potwierdziła, że 9 miejsce w szachach szybkich i 11 w szachach błyskawicznych - to nie przypadek, a rzeczywiście świetna forma szachistki i rewelacyjnie ułożony plan treningowy. Piękne lokaty zajęli również pozostali szachiści, w tym Marysia 21 miejsce oraz  Kuba 23.

Należy podkreślić, iż listy startowe wypełnione były po brzegi świetnymi graczami – i tak w kategorii Open (chłopcy) lista startowa liczyła ponad 100 najlepszych zawodników z całego świata!

Jeszcze raz gratulacje dla szachistów, trenerów – Bogusława Bodera oraz Justyny Świderskiej, a także dla rodziców – tylko zgrany "team" może odnosić tak spektakularne sukcesy na światowych arenach szachowych.

I oczywiście MIREK - wielkie dzięki za najlepszą opiekę!

Justyna Łukasik

 

Kroniki Klubowe