Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych Batumi 2014 - podsumowanie

Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych Batumi 2014 - podsumowanie

Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych Batumi 2014

Radek o krok od medalu!

Zakończyły się Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych w dalekim Batumi, w Gruzji. W składzie polskiej reprezentacji juniorów był  2002 I++ Radosław PSYK – jako jedyny Polak w grupie chłopców do lat 12. Rozpoczął turniej na 21 miejscu startowym, a zakończył na wspaniałym 5 miejscu! Do tego niezła suma dodatkowych punktów ELO, jeśli dobrze liczę będzie teraz 2068!

A było tak:
Pierwsza partia, i nie wiadomo, czy się cieszyć czy smucić - przeciwnik Radka nie dotarł. Jest niby punkt, ale Buchholz żaden. Kolejna partia z przeciwnikiem z Grecji wygrana, podobnie jak trzecia z przedstawicielem gospodarza mistrzostw.
Jedyną przegrana partią była czwarta – szachista z rankingiem 2116 miał tu więcej szczęścia. Za to potem jest już tylko pięknie: 6 i 7 partia to remisy z 2086 i 2286!! Radek po raz kolejny udowodnił, że nie boi się mocniejszych (tylko teoretycznie, jak się okazało) przeciwników. Że ma wiedzę, determinację i bardzo chce.
Przedostatnia potyczka zakończyła się sukcesem; ktoś powie, że można było się tego spodziewać, bo zawodnik sporo słabszy. Może i tak, ale tam żadna partia nie była na pewno łatwa – każdy chce zdobyć punkt na Mistrzostwach Europy i może mieć lepszą chwilę.
No i mamy partię ostatnią, z Włochem z rankingiem 2213, z 5 numerem startowym. I co robi Radek – wygrywa i zamienia się miejscami z przeciwnikiem (Włoch kończy turniej na 21 miejscu…). Różnica w rankingach znacząca, dlatego wygrana cieszy tym bardziej.

Podczas zawodów swojego zawodnika wspierał trener Bogusław Boder - czuwał nad przygotowaniami do partii i odpowiednio motywował. I trzymał oczywiście kciuki. I udało się. Zapraszamy do naszej "mini galerii".

Piąta lokata na Mistrzostwach Europy w Szachach Klasycznych to naprawdę duże osiągnięcie – brawo Radek!!! Gratulacje!

Kroniki Klubowe