Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Juniorów Spała 2014 - podsumowanie

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Juniorów Spała 2014 - podsumowanie

W makroregionie bez zmian - dominacja Klubu Szachowego Piątka Skierniewice!

W dniach 26.09-02.10.2014 zawodniczki i zawodnicy Klubu Szachowego Piątka Skierniewice uczestniczyli w Spale w eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików w szachach klasycznych w 2015 roku.
Po raz kolejny, w klasyfikacji drużynowej, podopieczni trenera Bogusława Bodera nie mieli sobie równych:
1. KSz „Piątka” Skierniewice 69,0 pkt.
2. ŁKS „Szach-Centrum” Łódź 21,0 pkt.
3. UKS „Pałac” Nieborów 19,5 pkt.
4. UKS „Piątka” Wieluń 16,0 pkt.
5. „Debiut” Ostrowiec Świętokrzyski 15,0 pkt.

Zawodnicy grali w trzech kategoriach wiekowych na dystansie IX rund w tempie 90 minut + 30 sekund na ruch. Mimo wspaniałej słonecznej pogody i równie wspaniałego boiska piłkarskiego, to właśnie na sali gry toczyły się zażarte boje o awans - w ciszy i skupieniu, nad szachownicami. Przed salą oczywiście byliśmy my - jak zwykle trzymający kciuki rodzice.

Nasi obecni byli w każdej kategorii wiekowej, jednak najliczniej obsadziliśmy grupę do lat 9. Wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Mechliński, który wykazał się sporą determinacją i jako jedyny zawodnik zakończył turniej z kompletem punktów, tytułem mistrza makroregionu i zdobyciem III klasy sportowej. Na II miejscu podium stanął Mateusz Wysocki z wynikiem 7.0 pkt. Mecz tych dwóch panów był ciężki i chyba najdłuższy ze wszystkich w tej grupie. Miejsce III i 6.0 punktów zdobył rok młodszy Filip Nowicki - ze spokojem wygrał cztery rundy, dwie zremisował. Jako ostatni wejście do Mistrzostw Polski zapewnił sobie Franciszek Bartosik - VI miejsce i 5.0 punktów pozwoliło mu na dopełnienie listy awansujących w tej grupie. Oprócz naszej czwórki awans otrzymało dwóch zawodników z Kielc. Kilka gorszych partii przypadło w udziale trzem kolejnym chłopcom z tej grupy: Przemysław Kalisiak, Włodzimierz Psyk i Adam Grochulski mieli tym razem mniej szczęścia.

U dziewczynek wcale nie było mniej emocji i woli walki, a także tzw. "partii niespodzianek". Mistrzynią makroregionu została Zuzanna Łukasik zdobywając 7.5 pkt. Ta nieduża wzrostem, a wielka swoim nastawieniem do gry zawodniczka nie przegrała żadnej partii, trzy zremisowała i mimo przejściowych problemów zdrowotnych sięgnęła po wymarzone złoto. III miejsce zajęła Maria Sokół zdobywając 6.0 punktów. Kolejne trzy zawodniczki zamykają listę awansu w grupie D9 - Karolina Szymajda IV miejsce i 6.0pkt, Julia Hanuszkiewicz V miejsce i 5.5pkt oraz Zofia Reszka VI miejsce i 5.0pkt. Dziewczyny ze Skierniewic zajęły pięć miejsc z sześciu awansujących. Kilka punktów zabrakło Nadii Lipowskiej, Annie Nowackiej i Barbarze Reszce, która niestety w trakcie turnieju zmagała się z wysoką gorączką (wszystko zakończyło się szczęśliwie z fachową pomocą pani doktor mamy :).

W grupie chłopców do lat 11 awans otrzymuje czterech pierwszych zawodników i w tej szczęśliwej czwórce znalazł się mocny zawodnik skierniewickiej Piątki Maciej Strzelecki, który z dorobkiem 7.0 punktów zajął miejsce III. Niewiele zabrakło do awansu Maciejowi Ciesielskiemu i Karolowi Dziurdzi, którzy zajęli kolejno V i VI miejsce.

W grupie chłopców do lat 13 nasz klub reprezentował Maciej Rak, który wywalczył 6.5 punkta, III miejsce i oczywiście spokojny awans do Mistrzostw Polski 2015.

Z ilości awansów wynika, że trener Bogusław Boder dobrze przygotował swoich zawodników do turnieju. I chociaż wg niego nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej, to jest bardzo dumny ze swoich podopiecznych.

Jak to zwykle bywa po szachowym turnieju, niektórzy cieszą się z sukcesu, a inni wracają do domu ze spuszczoną głową i uczuciem niedosytu. Porażki bolą, ale często są cenną lekcją i mogą nas wzmocnić przed kolejnymi wyzwaniami. Na szczęście nasi zawodnicy potrafią podnieść się po nieudanej walce i być może będą chcieli skorzystać z udziału w Turnieju Ostatniej Szansy? Powodzenia - jeszcze nie wszystko stracone!

Należy także przypomnieć, że nasz flagowy zawodnik i kapitan drużyny Radosław Psyk jako aktualny Wicemistrz Polski już uzyskał awans do finałów Mistrzostw Polski 2015!

Wszystkim naszym zawodnikom należą się podziękowania za sportową postawę i serce wkładane w partie. Ogromne gratulacje dla tych, którym się powiodło - trzymajmy kciuki, żeby nie zabrakło im wytrwałości w przygotowaniu do przyszłorocznych mistrzostw i za jak najlepsze wyniki.

Dzięki dla Mirka i Włodka za zdjęcia. Dla wszystkich bardzo zaangażowanych i opiekuńczych rodziców tez dzięki.

Cześć.

Kroniki Klubowe