Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich - podsumowanie

Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich - podsumowanie

Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich

Jak co roku w weekend przed świętami Bożego Narodzenia szachiści z całej Europy przyjeżdżają do Warszawy na międzynarodowy festiwal szachowy, w skład którego wchodzą mistrzostwa Europy w szachach szybkich i w szachach błyskawicznych. Rozgrywane od dziewięciu lat zawody, będące częścią Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Metlife Amplico, są skrajnie trudnym turniejem dla zawodników. Mnóstwo silnych graczy i tylko 11 rund oznacza, że najmniejsze potknięcie może definitywnie przekreślić szanse na medal. To prawdziwy sprawdzian siły szachowej, a także wytrzymałości fizycznej i psychicznej.
W turnieju szachów błyskawicznych wzięło udział 437 zawodników, szachów szybkich – 747. Wśród nich byli także zawodnicy Klubu Szachowego Piątka Skierniewice.

W piątkowym blitzu uczestniczyło dziewięciu naszych. Najlepszy wynik osiągnął Tomasz Klepaczka zdobywając 14.5pkt. 12 mocnych punktów udało się zebrać Radosławowi Psykowi, który po wspaniałej walce zajął III miejsce w grupie wiekowej do lat 12. Bardzo serdecznie gratulujemy! Jedyna przedstawicielka płci piękne,j Aleksandra Tarnowska również zagrała bardzo dobry turniej – zgromadziła 10.5pkt. Bardzo dobre partie z trudnymi przeciwnikami rozegrali Szymon Karwat i Maciej Rak, zdobywając tym samym okrągłą sumę 10pkt. Michał Słomczewski i Maciej Strzelecki także zanotowali kilka niezłych wyników i wywalczyli po 9,0pkt. Dalsze miejsca zajęli Jakub Mechliński – 7.5pkt i Maciej Ciesielski – 7.0pkt, ale chłopaki zapowiadają, że w przyszłym roku przeciwnikom nie będzie łatwo!
Na turnieju szachów szybkich, było nas już więcej. Klub reprezentowało 20 osób! Wszyscy dawali z siebie naprawdę dużo, choć zawody nie były łatwe. Wyniki kształtowały się następująco: Tomasz Klepaczka – 7.5, Aleksandra Tarnowska – 5.5, Radosław Psyk – 5.5, Maciej Rak, Szymon Karwat, Maciej Strzelecki, Jakub Mechliński – 5.0, Michał Słomczewski – 4.5, Maciej Ciesielski, Karol Dziurdzia – 4.0, Maria Sokół, Nadia Lipowska, Zuzanna Łukasik, Zofia Reszka, Mateusz Wysocki – 3.5, Julia Hanuszkiewicz, Franciszek Bartosik, Wojciech Jagodziński, Przemysław Kalisiak – 3.0, Włodzimierz Psyk – 2.5.
Było sporo prawdziwych emocji, dramatycznych pojedynków. Wiadomo, że oprócz wiedzy i woli walki, na zawodach trzeba też szczęścia, „żeby zaświeciło słoneczko”, jak mówi trener Bogusław Boder. Niektórym słoneczko świeciło, niektórzy zmagali się z chmurami, ale każdy z naszych dostał na pewno dobrą szkołę, co zaprocentuje w przeszłości.
Wszystkim szachistom Klubu Szachowego Piątka Skierniewice serdecznie gratulujemy!

Kroniki Klubowe