Międzynarodowe Turnieje Szachowe MetLife Amplico Warszawa 2012

Międzynarodowe Turnieje Szachowe MetLife Amplico Warszawa 2012

O tym, że I 1771 Radosław Psyk jest w dobrej formie wiedzieliśmy od dawna. Formę potwierdzał kolejno w mocno obsadzonym Międzynarodowym Turnieju Szachowym „Z szachami przez Polskę” rozegranym w Zakopanym gdzie potwierdził I kategorię szachową. Później był jeszcze lepszy w jego wykonaniu V Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Kazimierza Makarczyka, gdzie klasyfikowany z 54 numerem startowym zakończył IX rundowy turniej Open na XI miejscu z dorobkiem 6,5 pkt, popisując się wspaniałym finiszem 6 kolejnych nie przegranych partii. Dodam tylko, że cztery ostatnie partie grał kolejno z czterema kandydatami i tylko jedną zremisował.

W takiej formie Radek przystąpił do Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, popularnego turnieju Amplico, rozgrywanego tradycyjnie w Warszawie. Zaczęło się 14 grudnia turniejem Szachów Błyskawicznych rozgrywanym na dystansie 11 podwójnych (rewanż odwrotnym kolorem) rund systemem szwajcarskim. Radek rozegrał wszystkie rundy z zawodnikami o rankingach grubo powyżej 2000. Zdobył 11,5 pkt i zwyciężył wśród zawodników do lat 10. Jak się okazało była to tylko rozgrzewka.

15 grudnia rozpoczął się turniej Szachów Szybkich. Należy dodać, że rozpoczął się dosyć pechowo. I to nie dlatego że dorobek punktowy na koniec pierwszego dnia był skromny ale najbardziej bolał stracony w IV rundzie punkt z niżej notowanym zawodnikiem. Partii nie widziałem ale wynik „idzie w świat” i to na pewno podziałało mobilizująco. Z pozostałych do rozegrania VII rund Radek już nie przegrał żadnej! Po piorunującym finiszu, w którym dobył 6 punktów, z sumą 7 punktów zdecydowanie zwyciężył w grupie zawodników do lat 10.

Dokonał rzeczy bez precedensu na tym turnieju. Jako jedyny zawodnik został zwycięzcą w obydwu turniejach, potwierdzając swoją wszechstronność. Wspaniały wyczyn i potwierdzenie nieprzeciętnych umiejętności!

Co do innych zawodników, to należy odnotować ich start w imprezie. Grali i na pewno starali się wypaść jak najlepiej ale jak wiadomo, są turnieje lepsze i te gorsze. Ale przecież, są następne, gdzie będzie okazja do potwierdzenia swojej wartości, w którą nikt przecież nie wątpi. I tego właśnie – potwierdzenia jak najszybciej, swojej klasy sportowej, życzę wszystkim zawodnikom Klubu Szachowego Piątka Skierniewice w nowym 2013 roku.

Do zobaczenia na salch gry.

Kroniki Klubowe