Mistrzostwa Europy Albena 2011 - podsumowanie

Mistrzostwa Europy Albena 2011 - podsumowanie

W dniach 10 - 21 wrzesień 2011 roku w bułgarskiej Albenie odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach. W kategorii do lat 10 Polskę reprezentował skierniewicki szachista, Mistrz Polski Radosław Psyk. Wychowanek Klubu Szachowego "Piątka" Skierniewice, debiutował w zawodach tej rangi. W grupie 120 najlepszych szachistów starego kontynentu Radek był rozstawiony ze 101 numerem. Dodatkową trudnością był młody wiek naszego reprezentanta. Większość jego przeciwników była o rok starsza, co w grupie 10-latków stanowi istotną różnicę.

„Radek na szachownicy pokazał charakter prawdziwego sportowca - chwali swojego wychowanka trener Bogusław Boder - w każdej partii dał z siebie wszystko, starał się wygrać i konsekwentnie odrzucał propozycje remisów. W niektórych przegranych partiach naprawdę niewiele brakowało do sukcesu”.

Ostatecznie Radek Psyk zdobył 5 punktów i zajął 42 miejsce, pokonując niemal 60 lepszych rankingowo zawodników. To bardzo dobry rezultat, który dobrze rokuje na rok przyszły, gdy będzie grał, jako zawodnik starszy w tej samej grupie wiekowej.

Niestety do dobrej formy zawodników nie przyczynili się działacze Polskiego Związku Szachowego. Po raz kolejny zabrakło wyobraźni osobom odpowiedzialnym za organizację przejazdu. Ktoś podjął fatalną decyzję organizacyjną, w wyniku, której młodzi szachiści po 50 godzinach autokarowej podróży, dotarli do Albeny o 4 rano i tego samego dnia musieli rozegrać swoją pierwszą partię w mistrzostwach. W tej trudnej dyscyplinie tylko prawdziwi twardziele mogą uzyskiwać dobre i bardzo dobre wyniki. W autokarze, znajdowali się najlepsi zawodnicy w naszym kraju, ale należy również pamiętać, że wśród nich byli zawodnicy do lat 8 i 10. Narazić ich na taką podróż i jednocześnie oczekiwać dobrych wyników jest - delikatnie mówiąc - niedorzecznością. Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że stan techniczny hotelu sprawił, że opiekunowie złożyli protest, to śmiało można powiedzieć, że był to kolejny przypadek organizacyjnego "strzału w kolano".

To bardzo przykre, że wciąż w naszym kraju mówi się dużo, a tak mało robi się dla najmłodszych sportowców, zwłaszcza w dyscyplinach, w których co roku zajmujemy czołowe miejsca w Europie i na Świecie. Była okazja coś zmienić, ale jak zawsze tajemnicze „coś” nie pozwoliło.

Pomimo tych wszystkich „udogodnień” (albo na przekór nim i wszelkiej logice) Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów w Szachach, w klasyfikacji drużynowej zajęła wspaniałe II miejsce, zaraz po Rosji. Nam pozostaje satysfakcja, że do tego sukcesu, przyczynił się nasz utalentowany zawodnik. Serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.

Kroniki Klubowe