Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Drzonków 2017 - podsumowanie
10.04.2017

W dniach 3-7 kwietnia w Drzonkowie obok Zielonej Góry odbywały się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych do 12 i 14 lat w Szachach Klasycznych. Zawody były częścią XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych. W każdej z grup wiekowych brało udział 46 najlepszych zawodników z całej Polski, wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Wśród nich było kilkoro członków szkolnego Klubu Szachowego Piątka Skierniewice, działającego przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

Był to bardzo trudny turniej dla młodych zawodników, wymagający szerokiej wiedzy i zaangażowania, siły zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W przeciągu tygodnia rozegrano 9 długich partii, więc były dni, w których juniorzy spędzili przy szachownicach nawet do ośmiu godzin.

Najlepszy wynik osiągnął Jakub Mechliński - zajął V miejsce w grupie chłopców do lat 12, zdobywając 6.0 punktów. Kuba wywalczył prawo startu w Mistrzostwach Polski w 2018 roku, a także możliwość udziału w Mistrzostwach Świata i Europy do lat 12. Bardzo udany turniej miał Mateusz Wysocki, który zdobył 5.0 punktów i uplasował się na XVI pozycji. Do ostatniej, rozgrywanej między sobą, partii chłopcy grali bardzo równo, „łeb w łeb”. Kubie udało się wygrać, jednak walka tych dwóch zawodników była długa i wyrównana.

Wysokie X miejsce w grupie dziewcząt do lat 12 zajęła Zuzanna Łukasik, zdobywając 5.5 punkta. Zuzia rozgrywała naprawdę długie i piękne partie, dając z siebie 100% przy szachownicy - potrafiła zakończyć rundę zwycięstwem mając minutę na zegarze. Uzyskała także możliwość występu na Mistrzostwach Europy. Maria Sokół zdobyła 4.0 mocne punkty, dodatkowo znacznie poprawiła swój ranking FIDE, wygrywając z mocniejszymi zawodniczkami.

W grupie chłopców do lat 14 Maciej Strzelecki wywalczył 5.0 punktów i zajął XVI lokatę, zdobywając kilkadziesiąt punktów FIDE. Maciej Ciesielski także walczył dzielnie, starając się zdobywać cenne punkty.

Warto dodać, że w marcu w Ustroniu odbywały się analogiczne zawody dla starszych juniorów, w których Radosław Psyk zdobył XI miejsce w grupie chłopców do lat 16.

Gratulacje dla wszystkich zawodników KSz Piątka, którzy wzięli udział w tegorocznych Mistrzostwach Polski i powodzenia na następnych turniejach!