Złoty i brązowy Radosław Psyk

Pełnia lata i upały, nasi szachiści z KS Piątka nie odpoczywali.
Czwórka z nich : Zuzanna Łukasik,  Radosław Psyk, Maria Sokół Mateusz Wysocki, udali się do rumuńskiego miasta Oradea, gdzie reprezentowali  nasz  kraj, region  i miasto na  Mistrzostwach Europy  Juniorów w szachach szybkich, błyskawicznych  i solvingu.

W zawodach, trwających w dniach 31 lipca – 5 sierpnia br. brało udział blisko czterystu młodych szachistów  ze Starego Kontynentu. Zawody odbywały się w kilku kategoriach wiekowych, w podziale: chłopcy i dziewczęta, Konkurencja była silna, stawiła się europejska czołówka młodych adeptów sztuki szachowej, chcących iść w ślady wielkich arcymistrzów.

Nasz obecnie najlepszy junior – Radosław Psyk ponownie udowodnił, że liczy się nie tylko w Polsce, ale i Europie   W turnieju szachów szybkich w kategorii Open 16, rozstawiony był w czołówce - 6 numer startowy. W  dziewięciu rundach zdobył 6,5 punktu, przegrywając jedynie  ze zdobywcą złotego medalu Austriakiem Felix’em  Blohberger, który ostatecznie  zdobył o pół punkty więcej od Radka. Na podium rozdzielił ich  srebrny reprezentant Węgier , o polskich korzeniach – Adam Kozak z dorobkiem 7 oczek
Pozostali, mniej doświadczeni zawodnicy naszego klubu, również godnie i dzielnie reprezentowali nasz kraj  i „zrobili więcej, niż swoje”.

Zuzanna Łukasik w kategorii Girls 14 rozstawiona była na 20 miejscu listy startowej, po  w twardej walce zdobyła 5,5 punktu, co dało jej  skok o 14 .  miejsc w górę i 6 pozycję w Europie.

Maria Sokół w tej samej kategorii, przed rozpoczęciem rywalizacji miała  27 nr rankingowy, zdobywając 4,5 oczka przeskoczyła na 16 pozycję

Mateusz Wysocki, w swoim debiucie na  imprezie, przed rozpoczęciem zawodów rozstawiony był na 38 miejscu zdobył 4,5 punktu co dało mu 28 w Europie miejsce.

W grupie naszych dziewczyn, Girls 14 całe podium zdobyły reprezentantki Rumunii, gospodynie nie dały szans i medale rozdzieliły pomiędzy siebie, najcenniejszy zdobyła Michaela Trifoli. W grupie Open 14 Mariusza Wysockiego złoty medal zdobył  Maksim Tsaruk  z Białorusi, srebrny Jonasz Baum reprezentant Polski, brąz Martin Morgunov z Austrii.

Po zakończeniu zmagań  przy szachownicach odbyły się Mistrzostwa Europy w solvingu, czyli rozwiązywaniu zadań szachowych. Turniej polega na prawidłowym rozwiązaniu, w ograniczonym czasie, jak największej liczby problemów szachowych, np. mat w dwu ruchach, trzech, czterech… itp. Prawidłowa odpowiedź jest punktowana, w przypadku uzyskania takiej samej liczby punków kryterium stają się minuty. W trudnym czasie  walki samego ze sobą, stresem, uciekającymi sekundami, spoglądaniem na przeciwników, śledzeniem ich ruchów najlepszym w Europie okazał się Skierniewiczan, podopieczny Bogdana Bodera – Radosław Psyk.

Nasz Mistrz Europy, występując w kategorii Open 18 ( ma 16 lat), zdominował rywali,  uzyskał 43,75 pkt. w czasie 84 min. Zdobywca srebra – Słoweniec Nejc  Amon uzyskał 41 punktów, ale potrzebował, aż 106 minut. Brązowy medal przypadł gospodarzom Costachi Mihnea zdobył 40 punktów w czasie 98 minut.